Mis on henna ja mis ei ole.

Kõigepealt siis MIS ON HENNA:

Henna on taim, mis kasvab peamiselt Aasias ning Põhja-Aafrikas, Vahemere kallastel. Nüüdseks on see taim tänu inimtegevusele levinud soojematel aladel aga üle terve maailma, nii heki- kui ilutaimena. Henna õied on väikesed, nelja õielehega ning kollased, punased või roosad. Värviandev pulber saadakse aga henna lehtedest, mis korjatakse, kuivatatakse ning jahvatatakse pulbriks. Pulbrit kasutatakse juuste- ja nahahoolduseks, juuste värvimises ning kehamaalinguteks. Henna värvuse annab lehtedes peituv parkaine hennatanniinhape, mis seob end nahas ning küüntes-juustes keratiinimolekulidega. (ingl.k. hennatannic acid ja lawsone. Kui keegi keemia-haridusega inimene seda lugema peaks, siis ma oleksin üliväga tänulik, kui ta oskaks mulle lawsone jaoks eestikeelset vastet soovitada.) Lehti hakatakse üldjuhul korjama u 3-aastastelt taimedelt ning seda tehakse mitu korda aastas. Mida nooremad lehed, seda suurem on parkainete sisaldus ning intensiivsem pulbrist saadud värvitoon. Puhta hennaga saadud toon on alati punakas-pruunikas-ruske – ehk nagu rahvasuu nimetab – hennapunane.

Rahvasuus räägitakse ka mitmesugustest hennadest:

NATURAALNE HENNA ehk punane henna. Lawsonia Inermis. SEE on on see PÄRIS henna. Rohekas-ruskjas või khakikarva pulber, mis veega segades lõhnab nagu värskelt lõigatud hein või spinat. Kui pulber on väga roheline, siis on sinna lisatud rohelist värvipulbrit. Eriti sageli juhtub seda India hennaga, sest sealmaal peetakse rohelist hennapulbrit millegipärast eriti ostma-ahvatlevaks ja nii tehakse pulber seepärast silmale ‘isuäratavamaks’. Iseenesest ei tee see roheline värv erilist kahju, küll aga saab sellise henna ostja üsna vähe värvivat pulbrit ja palju rämpsu, mida ei anna ka välja sõeluda. Hennapulber on vägagi valguse-, sooja- ja niiskusetundlik, sestap peaks seda hoidma jahedas, valguse eest kaitstuna ning hermeetiliselt suletuna.

VÄRVITU HENNA ei ole tegelikult ei värvitu ega ka henna. Tegemist on taimega Cassia Obovata ning inglise keele eeskujul võiks seda ka maakeeli SENNAks nimetada. Pulber on khaki-karva rohekas ning veega segatud pasta lõhnab nagu värskelt niidetud rohi või muru. Paljude kasulike aktiivainete sisalduse tõttu on sennal väga tugev antibakteriaalne, -mikroobne ja –fungistaatiline toime.

Müügil on olnud veel ka “sinist hennat” ja “valget hennat“.
“Sinise henna”
kohta ma ei olegi aru saanud, mida see teeb või milleks hea on, võimalik, et tegemist on indigopulbriga, mis on lisanditega eresiniseks tehtud ning mida kasutatakse siiski riiete värvimiseks. Igal juhul hoiatab USA Ravimi- ja Toiduamet selle kui ülimalt kahtlase aine eest, pannes selle ühte patta “musta hennaga” ja mõnusa üldistamise käigus ka kahjuks hennaga üldse.
Valget hennat” pakutakse sageli just tumedanahalistele inimestele ning nahahoolduseks – lisaks kõigele tavapärasele heale, mida haed nahahooldustooted ikka teevad, pidavat see ka nahka pleegitama ning tagama klaari jume. “Valge henna” näol on tegemist kas rassouli-savi pulbriga (mis on tõesti hea asi) või siis see pulber, millega riistvõimlejad ja kangitõstjad enne sooritust oma käsi töötlevad. Ma ei mäleta peast selle keemilist nimetust.

Noh, ja siis on veel müstiline ja kuurorti-turistide ning salongiklientide seas väga populaarne “must henna“. Nüüd siis kurb uudis: MUSTA HENNAT ei ole tegelikult olemas.

Aga kuidas siis selgeks teha, mida sisaldab ostetud ‘musta henna’ pakk? Tee see lahti, vaata ja sega veega:

See võib olla INDIGO, Indigoferia tinctori, kui pakis on khakikarva rohekas pulber, mis on väga senna sarnane. Veega segades lõhnab pasta nagu külmutatud herned. Kui pasta pealispind tõmbub u 20 minuti jooksul siniseks, siis on see indigo. KUID puhast indigopulbrit on üldiselt väga raske leida, enamus laialt pakutavast indigost sisaldab rohkem või vähem PPD-d. See võib olla ka sünteetiline indigo või siis puhas aga kristalliseerimata indigo – mõlemal juhul ei kesta kujutis nahal üle paari päeva ja on mahapestav. Või on tegemist vähemalt kõrge indigosisaldusega hennaga. Nagu nimestki näha ei ole ikkagi mitte mingil moel tegemist henna vaid indigotaimega, mille ajalugu on, pisut tööstuslikuma suunaga, sama väärikas nagu hennal. Indigoga saab teha sinakasmusti kujundeid nahale, imekaunid sinkjasmustad juuksed või siis ka mõnusad sinised riided. Kuid naha puhul on pealekandmismeetod ja tehnika sootuks teised kui henna puhul. Pasta küll annab värvikujutise, aga seda on raske soovitult juhtida ja selle töötamine on väga keerukas.

Halvemal juhul on tegemist keemilise ühendiga PPD – para–phenüleendiamiin. Kui pakis olev pulber on kohvikarva pruunikas või must, saadud segu on kas lõhnatu või haiseb keemia järgi ning muutub u 10 minuti jooksul mustaks, siis see ON PPD. Olemuselt on see tavaline keemiline juuksevärv, kus hennat üsna sümboolselt või ei ole üldse. Selle reaktsioon nahal võib olla täiesti ettearvamatu, kuni 3. astme põletuseni välja, PPD on gantsrogeenne, ülitugev allergeen, selle toksilised reaktsioonid võivad tugevasti kahjustada nii maksa- kui neerude talitust.

MITTE ÜKSKI ENDAST LUGUPIDAV HENNAMAALIJA EI KASUTA PPDga MUSTA HENNAT! Nii et kui sa lähed salongi, kus sulle kinnitatakse, et saab teha ka musta hennat, aga tegija ei suuda seletada, mida tema segu sisaldab, siis jookse sealt KOHE minema. Ära usu juttu mingist tobedast ‘salastatud retseptist’ ja ‘meistrite teadmisest’! See on bluff! Henna ei ole saladus ja indigo ei ole saladus. Kui salongitegija ei suuda su küsimustele vastata, siis ta ei ole tasemel ja ei tea ka ise, millega ta siis ikkagi tegeleb. (Kui äri välja arvata.) Kas sa laseksid käpardi endale ihuligi?

Kui hennamaalija teeb indigot, siis ta teab, mida ta teeb, oskab sulle segu komponentide ja nende võimalike ärritusnähtude kohta selgitusi anda. Kui juuste puhul kasutatakse hennat ja indigot koos, siis mehndi ehk kehamaalingute puhul hoitakse neid pulbreid lahus. Mehndi-henna on ikkagi lehtedest saadud pulber, nahamaalingute indigo on kristallidena, nagu naatriumpermanganaat. Nende toime nahale, segu pealekandmine, peal hoidmine ja naha värvumine on täiesti erinevad. Seda ei saa segi ajada – tehniliselt ei näe indigo absoluutselt hennamaalingu tegemise moodi välja.

PALUN ÄRA LASE ENDALE MUSTA HENNAT TEHA. BOIKOTEERI SEDA JA SELLE TEGIJAT. AJUTISE KEHAKAUNISTUSE ASEMEL VÕID SA SAADA ELUAEGSE ARMI NING VALLANDADA AHELREAKTSIOONINA TERVE REA ALLERGIAID, MILLE OLEMASOLU OMA ORGANISMIS SA SIIANI KAHTLUSTADAGI EI OSANUD.

Muidugi – võib-olla ei juhtu mitte midagi ja sul on ülihea nahk ning supertugev organism. Aga kas maksab riskida oma allesjäänud elu ja tervise nimel – veeta see aevastades, köhides, astmaatikuna ja jubedate nahalöövete käes vaeveldes?

(Peaaegu musta henna tegemiseks on tegelikult olemas ka palju ohutum võimalus, aga seda ei ole ma enda peal veel katsetanud, seega ei saa midagi kinnitada või arvata. Igatahes nõuab see sedapalju lisateadmisi keemiast ning ekstramögistamist, et kuskil salongis ei hakka seda keegi tegema… See ei näe väga elegantne ja puhas välja ka. 🙂 )

Advertisements

3 kommentaari

  1. veebruar 16, 2010 kell 12:42 p.l.

    […] Alekand on tegus noor naine, kelle südameasjaks on hennamaailma tutvustamine. Ta on loonud blogi, mis viib lugejad sügavale hennasaladustesse ning samuti müüb ta esimesena Eestis ja Baltikumis […]

  2. märts 21, 2010 kell 12:16 e.l.

    […] Seda, et ‘henna ei ole alati henna ei ole alati henna’ olen ma kirjutanud juba varemgi. Ühes oma esimestest postitustest, kuid seal oli põhirõhk henna määratlemisel. Nüüd siis […]

  3. juuni 22, 2015 kell 8:59 e.l.

    […] Aga mis on henna? Henna on taim, mis peamiselt levib Aasias ning Aafrikas. Aga värvitu henna? Värvitu henna ei ole tegelikult ei värvitu ega ka henna. Tegemist on taimega Cassia Obovata ning inglise keele […]


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: