Küsimused-vastused – üldine

K: Kas naha peale tegemiseks peab olema eriline henna?
V: Põhimõtteliselt ei pea. Peab olema kvaliteetne kõrge hennatanniinhappe sisaldusega lehtedest tehtud ning väga hästi läbisõelutud hennapulber. Kuna selle saamine nõuab varajasemat korjet, siis reeglina tähistatakse see henna kui mehndi-henna. Sellega võib ja saab juukseid värvida. Suvalise hennaga võib saada ka nahale pilte teha, aga see ei ole kunagi kindel. Usaldusväärse edasimüüja käest ostetud mehndi-hennaga saab teha kõike – ihule pilte, juukseid värvida, nahka, puitu, paberit ja riiet kaunistada jne.

K: Millest hennapulbrit tehakse?
V: Hennapulbrit tehakse hennataime lehtedest. AINULT lehtedest. Kõik muu, mida pulbrisse juurde segatakse, väidetava parema tulemuse saamiseks, on pulbrimassi suurendamine ja hea henna lahjendamine. Värvi annab hennatanniinhape, mida sisaldavad ainult hennalehed. Mida nooremad lehed, seda kõrgem hennatanniinhappe sisaldus.
Henna õisi kasutatakse juba iidsest ajast parfümeerias – seda olevat kasutanud Kleopatra ning hennaõite lõhnale viitab ka Vanas Testamendis Ülemlaul.

K: Kas henna tekitab allergiaid?
V: USAs tehtud uuringud ja mitme aastatuhande pikkune praktika kinnitavad, et henna ise on selles mõttes unikaalne taim, et hennapulber praktiliselt ei tekita allergiaid. On olemas naftokinoonide-talumatus – inimene on allergiline hennatanniinhappele.
Ainus meditsiiniliselt kinnitatud tõsine hennaallergia on G6PDD ehk siis glükoos-6-fofaat dehüdrogeneesi defitsiidiga inimestel. Kui Sul on see haigus, siis Sa kindlasti tead seda – see on kaasasündinud terviserike ning päris tõsine asi. (Minule teada olevatel ja täiesti mitteametlikel andmetel on seda Eestis diagnoositud alla 10 juhu.) Muuhulgas oled Sa siis allergiline ka mõningate koitõrjevahendite suhtes.
(Täpsemalt loe siit: http://www.hennapage.com/henna/encyclopedia/medical/g6pd.html)

K: Kuskohast hennat saab?
V: Juustele sobib see nn Vene henna väga hästi. Ihule jääb minu kogemuse ja katsetuste järgi Eestis müügilolevatest ainult The Body Shopi henna. (See ei ole reklaam, TBS ei anna mulle selle reklaami eest sentigi…)
Igasugustes njuueidži poodides olevaid pastasid võib proovida, omal riisikol, kui need hingehinda ei maksa, aga kvaliteeti sealt loota ei maksa. Ning üldiselt soovitaksin nendega ettevaatlik olla, sest nende komponendid on täiesti teadmata.
Lähim koht kvaliteetse henna saamiseks sh ka mehndi-henna on Helsinki. (Vt peatükki Henna ja muu orientaalse träna hankimine)

K: Kus Eestis mehndit teha saab?
V:Tehakse nii Tartus kui Tallinnas, salongides. Minu isiklik arvamus mõne tegija kohta on üsna kesine – nad toovad sisse valmissegusid, ostavad mingeid kummalisi henna-kit pakke, mille hinda arvestades võiks oletada, et lisaks hennale sisaldab see pulber kas kokaiini või kulda, nad ei sega oma asju ise ning väga sageli ei tea, mida nad teevad…
Minu hinnang põhineb vestlustel nende inimestega ning materjalidel, mida nad levitavad. Suuresti ei kannata see mingit kriitikat. Ma ei ülbitse ega ürita ennast kuidagi upitada, aga nende teadmised ON väga sageli väga nõrgad. Mis aga hoopiski ei tähenda, et nad ei oskaks ilusaid kujundeid ja mustreid teha. Kuna mõned neist ka tätoveerivad, siis on neil väga hea ja kindel käsi ja nende tööd on ilusad. Lihtsalt henna koha pealt on nende teadmised nõrgad ning vahel tundub mulle, et nad ei suhtu hennasse päris tõsiselt. See on nende jaoks nagu mingi alaväärtuslik naljategemine rohkem. Nothing personal but purely professional.
Aga ma ei hakka kedagi nimeliselt mainima, muidu kaebavad nad mu laimu eest kohtusse, sest ma segan nende äri … 😛

K: Kuhu kohta kehale pilte teha?
V: Väga hea värvikaardi leiad siit.

K: Kas ma pean ise ka midagi teadma või küsida oskama?
V: Ainukene, mida Sa PEAD teadma – musta hennat EI OLE olemas. Aga hea tegija peaks suutma Sulle seletada selle segu retsepti, millega ta töötab; oskama anda mingisuguse hinnangu selle kohta, kaua pilt püsib ning oskama Sind hoiatada võimalike ärritusnähtude eest, kui ta kasutab segus eeterlikke õlisid või harrastab mahabilya-õli kasutamist.

K: Mis asi on mehndi e henna-tattoo e hennatätoveering?
V: Mehndi on hennapastaga nahale tehtud ajutine kehakaunistus, henna-tattoo või -tätoveering on üks eriti kole libamõiste, mis aga usinasti kasutusel on. Tehniliselt ei ole henna tegemisel mitte midagi pistmist ei tätoveerimisega. Seda ei tehta nõeltega ning nahka läbistades, vaid pasta pealekandmiseks kasutatakse kas koonust, J-pudelit või traditsioonilist tikuga joonistamise meetodit.

K: Mis asi on värvitu henna?
V: See ei ole tegelikult ei värvitu ega ka henna. Tegemist on taimega Cassia Obovata ning inglise keele eeskujul võiks seda ka maakeeli SENNAks nimetada. Pulber on khaki-karva rohekas ning veega segatud pasta lõhnab nagu värskelt niidetud rohi või muru. Paljude kasulike aktiivainete sisalduse tõttu on sennal väga tugev antibakteriaalne, -mikroobne ja –fungistaatiline toime.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: