Erinevad pastad erinevaks otstarbeks

Võiks ju arvata, et segad lihtsalt henna pastaks ja vahet pole, mida sellega siis kaunistada. Aga päris nii see ka ei ole. Põhimõtteliselt ei ole vahet, kas kanda mehndi-pasta nahale või pähe – juustele-kulmudele, küll aga on vahe tuntav, kui kanda seda pastat muudele pindadele – pargitud nahale, küüntele, puidule, siidile. Nii et see, milline pasta ja millega kokku segada, sõltub väga sellest, mida sa teha tahad.

Nahale läheb ikka vana hea baasretsept: hapu ja henna, ööseks seisma, järgmisel hommikul lisada sahhariidid ja eeterlikud õlid. Ja ongi valmis. NB! Henna tuleb pastaks segada jaheda, äärmisel juhul leige vedelikuga. Kuuma vedelikuga värvusreaktsiooni lahti tõmmates on tulemuseks see, et henna püsib nahal tumedalt vähem, nn kaelkirjaku-efekt on tõenäolisem ja mahakulumine on oluliselt kiirem.

Juustele võib selle sama baasretsepti järgi pasta kokku segada ka kuuma vedelikuga. Ning selle arvelt saab oluliselt värvusreaktsiooni ooteaega lühendada. U 70-80C vedelikuga saab pasta värvusreaktsiooni kätte isegi tunni-kahega. Selleks ajaks on pasta jahtunud ka pähekantava temperatuurini. Kuna ka juuksed on nö surnud pind, siis ei ole kulumise osas sellist vahet nagu ihul. Sahhariidide ja eeterlike õlide osas on kõik sama. Mõned inimesed on täheldanud, et kui pastale lisada mett, siis jääb juus ja punane toon heledam. Samas on ka täheldatud, et juus võib jääda takusem ja raskem. Õunasiidriäädikaga on täheldatud juuste kergemat takustumist. Sidrunimahl on tekitanud ärritust. Nii et katsetuste käigus tuleb endal välja selgitada, mis on sobivaim. Karkade-tee kohta pole siiani keegi midagi kurtnud – lisaks hapule on seal ka punast parkainet. Kes vaskjamat tooni tahab, segagu pasta suisa veega.

Kulmudele sobib sama pasta, mis juustele või mehndile. Hiljem tuleb kulmud kindlasti basmaga üle teha. Kui ei ole just soovi saada imekauneid keldikulme. 1-2 tundi kulmudel ja u poolt tundi basmat lisaks annab tulemuseks ilusa tumepruuni. Aga jällegi – kuna iga karv on erinev, tuleb proovida.

Küüntele kantava pasta puhul tuleks ära jätta nii sahhariidid kui eeterlikud õlid. Suhkur kleebib henna ka küüneplaadi peale üsna korralikult kinni, nii et seda tuleb vee all maha hõõruda. Eeterlikud õlid lisavad küünele kuidagi pruunima nüansi, nii et formaliinis ligunenud laiba karva pruun on kergem tulema. Lisan kohe küünte kohta eraldi peatüki ka ja pilte näeb Nagist.

Pargitud nahale võib pasta küll ära terpida, aga suhkrut panna ei soovita. Sama kehtib puidu ja kanga (nt siid) kohta, aga nende puhul tuleb loobuda ka eeterlikest õlidest, sest see kannab henna mööda kiudu laiali ning selget mustrit on võimatu saada. Suhkur kleebib henna liiga tihkelt pinna külge ning seda on hiljem väga raske kui mitte võimatu maha saada. Puidu puhul võib põhimõtteliselt pasta ka peale jätta, siidi ja naha puhul nii teha ei saa. Ka nende pindade kohta lisan kohe lähiajal eraldi peatükid, pildid on Nagis.

Niisiis:
Suhkrud teevad pasta viskoossemaks, aeglustavad kuivamist, aga samas kleebivad selle poorsematele-kiulisematele pindadele ka kapitaalselt kinni.
Terpeenid annavad sügavama tooni, samas kannavad hennatanniinhappe mööda kiudu juhitamatult laiali ning võivad anda soovitust pruunima tulemuse, küünte puhul siis.
Happed võivad anda erinevaid värvinüansse, aga juuste puhul ka mõjuda juuksekiule erinevalt.
Kõrge temperatuuriga vedeliku kasutamine pasta kokkusegamisel kiirendab küll värvusreaktsiooni, aga elusal pinnal (ihu) kiirendab ka henna kulumist ning annab tumeda tooni vähemaks ajaks.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: