Henna puidul

Esimese hooga sai katsetatud hennat vineeril – Tiimarist sai sobivad toorikud, mille hind ei murdnud rahakotti. Kes sinna otsima-ostma läheb – vaadake karpe kriitilise pilguga, kontrollige, kuidas need lahti käivad, ega lõhesid-pragusid ei ole jms. Karpide kvaliteet on väga ebaühtlane ning keskmise paksusega vineer on igasuguste murimiste ja muljumiste suhtes üsna õrn. Samas võib sealt leida lakkimata puidust pildiraame ja igasuguseid naljakaid raamkaste. Samuti pappkarpe jm, mida annab ka hennaga kaunistada.

Väga ettevaatlik peab olema ettejoonistusega – muidu väga hea akvarellipliiats kinnitub puidule sama hästi kui paberile, tselluloos on tselluloos… ja eredamat tooni ei saa henna alt kätte, see jääb läbi kumama.

Pasta tuleb teha ilma suhkrute ja terpeenideta. Kuid vineeri puhul kipub henna ikkagi natuke laiali jooksma, reeglina piki puidukiudu. Vähemalt vineeri puhul võib eriti peen nikerdamine ja pits natuke nurjuda, sest see ei jää puhas ja ilus.

Kui pasta on puidule kantud, siis teooria järgi oleks hea, kui see saaks puidul olla nii nädalapäevade jagu, soovitavalt soojas ja niiskes kohas. Hästi sobib selleks nt vannitoa või duširuumi riiul, kuhu vesi otseselt peale ei jookse. Vineeri puhul ei ole see aga hea mõte, sest soojas ja niiskes kipub vineer oma kuju ja vormi muutma ning kena ümmarguse karbi asemel võib vannitoast paari päeva pärast leida loperguse ja vormitu eseme.

Kõige raskem osa on pasta eemaldamine puidult. Vineeri puhul vähemalt. Seda tuleb teha pehmeotsalise esemega ja ettevaaltikult, muidu võib märgatavalt vigastada puidu pinda. Samas ei saa seda mingi tugevama nuustiku või harjaga maha nühkida – pasta puru jooksem mööda kiudu laiali ega tule välja ning vineeri pind läheb karvaseks. Katse pehmeotsalise puidust pannilabida ja puulusikaga näitas, et ka see võib kuivanud pasta mööda puidupinda laiali vedada ja puusüüsse kinni jäänud pasta ei tule sealt enam maha ega välja, laiali veetud pastatükid tekitavad aga ebameeldivaid jooni. Küüs, hambatikk, tikk, pintslisaba – nikerdamist ja nokerdamist on, aga tulemus on puhas.

Ühe tehnika järgi võib kuivanud pasta ka puidule peale jätta, aga sellisel juhul peab peale pasta kuivamist puiteseme mingi kattemeediumiga üle tõmbama. USAs kasutatakse sellist asja nagu ModPodge, meil selle nimega asja müügil vist ei ole. Ma ei ole päris kindel, aga mulle tundub, et see on sama meedium, mida meie kunstitarvete poodidest saab osta nn salvrätitehnika jaoks (peene ja täpse nimega decoupage-tehnika). Vedel ollus, millega kaetakse nõude vm pindade peale pandud salvrätikuid või pilte ja mis selle pinnale liimib, peale kuivamist kinnitab need ja muudab ka veekindlaks. Kui pasta tahetakse jätta peale, siis peab hennatatud pind olema peen ja pmst koosnema joontsest. Laiemad-suuremad pinnad kuivavad ikkagi mõraliseks ning ei jää seetõttu pealejäetult kenad.

Kui pasta on maas, siis võiks pinna millegagi ka üle töödelda või puhastada.
Vesi ei ole vineeri puhul hea mõte – kuigi see peseb välja osa tolmust, ajab see suurema osa mööda kiudu laiali. Samuti kuivab kujutis siis ikkagi heledaks, kummalisel kombel isegi heledamaks kui enne ning kui vett saab liiga palju, siis kaotab vineer oma vormi.
Nuuskpiiritus ei anna puidu puhul sama tulemust nagu nahal – henna tumenemist ei tekki ning henna kuivab oluliselt heledamaks kui enne. Samuti jookseb tolm mööda kiudu laiali.
Õli on parem – kuigi see ei eemalda kogu tolmu, niisutab see hennatatud kujutist ning henna muutub tumedamaks. Võrdse tulemuse andsid nii mehalabiya kui ka õlivärvide katmiseks mõeldud linaseeme õli.
Akrüülmeedium ei ole vineerile hea – see jääb paks ja kuivab liiga kõvaks nign vineer võib hakata üsna kergelt murduma.

Pildid.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: