Kirjutatakse – “musta henna” hoiatus

Väikesed kommentaaris SLÕhtulehes avaldatud “musta henna” loole:
(Tänud Kadrile, kes mulle selle kohta teate saatis.)

See on väga tore, et selle-alane teave levib ning PPD-soperdajate elu natukenegi keerulisemaks tehakse. Et kaob see süüdimatu hoiak – aga midagi ei ole juhtunud, keegi ei ole kaebama tulnud, aga mina olen teinud ja midagi ei ole juhtunud… Mitte ükski eeltoodud õigustus ei ole piisav PPD-ga inimeste tervise tuksikeeramiseks. Aga artikkel võinuks olla natukenegi konkreetsem ja täpsem.

Väikesed parandused:

  • Foto ei pärine minu teada Tervisekaitseinspektsiooni andmebaasist vaid CCJ ja Hennapage’i pildikogust. Pilt on üks PPD-“musta henna” suurt brožüüri illustreerivatest näidetest. See on küll vabavaraline pilt, aga allikaviide võinuks olla õige.
  • Artikkel viitab Tervisekaitseinspektsiooni teatele – kus on algallikas, kasvõi viitena?
  • “Musta henna” tekitab reeglina üks konkreetne väga odav keemiline ühend – para-fenüleendiamiin ehk PPD. Ja seda ei pea olema suurtes kogustes. Samas, minu kohatud PPD-hennad sisaldavad ka tolueene, aga PPD on peamine allergeen ja see, mis teeb kujutise mustaks.
  • Sügelus ja villid on alati täpselt nahale kantud kujtise piires, mitte ei levi üle keha nagu tavaline allergiline reaktsioon.
  • Mõningad juhud on tegelikult u 16% inimkonnast. Põhimõtteliselt ei ole see palju, aga allergiatel on kalduvus olla kumuleeruv ning allergikute kasv inimkonnas ilmutab ainult kasvutendentse.
  • Naturaalse hennaga tehtud muster jääb peale pasta maha koorumist oranž, isegi kollakaspruun ja muutub siis 24-48 tunni jooksul pruuniks. Pastat ei soovitata mitte kunagi maha pesta, sest vesi kahjustab ka oksüdeerumisprotsessi ning muster ei lähe siis enam väga tumedaks. Väga kindlates kohtades, üleöö pealhoidmise, superhea henna ja kange terbitud seguga võib saavutada peaaegu mustja tulemuse, aga päris mustaks henna ei ise lähe. Kui siis ainult teatud töötlemise tagajärjel, aga see ei ole tervisele kõige ohutum ning üldjuhul ei ole need meetodid ka kõige meedlivamad või lihtsasti kättesaadavad. PPD-“must henna” jääb kohe peale pasta eemaldamist must ning see kästakse maha pesta, rohke vee ja isegi seebiga.
  • Naturaalse ja PPD eristamise üks olulisi faktoreid on ka aeg – naturaalset hennat tuleb peal hoida tunde, soovitavalt nii kaua kui võimalik ning kujutist ei ole hea pesta u 24 tunni jooksul. PPD tuleb maha pesta juba umbes tunni aja pärast. See on ka üks faktor, mille õngu inimesed lihtsameelselt lähevad – saab valetätoka, ruttu ja (väidetavalt) ohtutult, ses see on ju “looduslik henna”.

Aga põhimõtteliselt – on tore, et PPD-info liigub ja see probleem inimesteni jõuab. Minu tunnustus ja respekt. See võiks olla natukene täpsem ja konkreetsem, seda enam, et meil on nüüdseks olemas ka maakeelseid allikaid. Aga parem midagi kui mitte midagi.

HENNA EI OLE MUST! LOODUSLIK HENNA ON OHUTU!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: