Henna segamine juustele – samm-sammult

Minu jaoks on asi imelihtne – segad kokku hennapulbri ja hapu vedeliku ja siis edasine – see on nagu kulinaarne katsetamisrõõm. Et mida siis täna panna – kas nelki või rõhuda rohkem terpeenidele? Aga siis mida – rosmariini või roosi (no lõhnavad juuksed ON väga oluline osa heast enesetundest) või jääks ikka vana eha teepuu juurde? Hm, või võtaks lõhna üldse ära?
Aga oma tuttavategagi suheldes ning neile on-line hennaabi pakkudes olen ma aru saanud, et see, mis mulle on lihtne, iseenesestmõistetav ning väike hasart või mõnus riksimoment – milline see henna siis seekord tuleb? – ei valmista kõikidele rõõmu, ajab nad segadusse ning kartma.

Selleks siis veelkord baasretsept ja puhta henna kokkusegamine, et saada võimalikult hennapunas juust.

Eeltöö

 1. Kogused: umbes õlgadeni juuksed – 100g; abaluudeni – 300g, vööni – 500g.
  Palju oleneb ka juuste paksusest.
  Kui henna kanda kuivadele juustele, siis võib pasta olla vedelam, kui rätikukuivadesse, siis natuke paksem. See natuke müstiline ‘hapukoorepaksune’-määratlus peaks sobima küll (10% ja 20% vahepealne): pasta ei kuku latakatena lusika küljest lahti, vaid pikem voolab raskelt nagu tihkemat sorti värske mesi.
 2. Vedelik – midagi haput. Klassikaline sidrunimahl on väga hea. Võib ka laim või apelsin olla. (Samas – paljud tsitruselised on allergeenid, laim rohkem kui sidrun. On inimesi, kellel sidrun paneb pea valutama – niipea kui nad vahetavad segus sidruni mingi muu asja vastu kaovad ka peavalud. Sellega peab arvestama.) Kodused mahlad – must- või punane sõstar, rabarber. Vein – punane kindlasti. Siiani on väga häid tulemusi andnud kange karkade tee – hapu, punased tanniinid ja pole kuulda olnud mingitest ärritusnähtudest või mittesobivusest. Vedelik võiks olla toasoe.
 3. Pasta pealekandmiseks soovitan vedelama pasta puhul kindlasti kasutada pintslit ja kummikindaid. Head on spetsiaalselt laborikindad – keemikutele mõeldud. Kogemus on näidanud, et hennapasta sööb need apteegikummikindad korra-paariga lihtsalt läbi. Ja paksud majapidamiskindad on ebamugavad. Kui paks pasta teha – selline savilaadne, siis on kätega kõige parem juustele kanda.
 4. Juuksed võiksid olla puhtad. Kui kasutate palju viimistlusvahendeid, siis soovitan enne hennatamist pesta sügavpuhastava šampooniga.

Segamine

 1. Segamiseks võtke keraamiline kaus ja mõni selline lusikas, mille puhul ei ole kahju, kui see peaks nt hennapastaga kokkupuutes oksüdeeruma. Puulusikas värvub ära, plastlusikas samamoodi. Mina ise segan nt tavalise supilusikaga.
  Segage henna leige happelise vedelikuga kartulipüree paksuseks massiks. Või u nagu 35% hapukoor on. Katke kott pealt kergelt kilega (kilekott lihtsalt kausile peale või õrnalt toidukile) ja jätke toasooja seisma. Jamila näiteks võib vabalt ka 24 tundi seista, selle henna värvusreaktsioon on üsna aeglane. Nt segate õhtul kokku ja järgmise päeva õhtul peale tööd kannate peale.
 2. Võtke hennapasta kile alt välja ja vaadake, kas henna pealmine pind on teist värvi kui pasta selle all. Reeglina on pealmine kiht pruunikam ning meie toatemperatuuri juures – kui õhtul kokku segada, siis hommikuks on värvusreaktsioon olemas. (See tähendab et värv on nö lahti ja henna toimib intensiivselt ja otsapidi oksüdeerub juba.) Kui värvusreaktsiooni ei ole, siis oodake veel. Henna võib nö tõmmata rahulikult 24 tundi. Kuuma veega värvusreaktsiooni sundkäivitada võib, aga see ei peaks olema eesmärk omaette. Paljud hennad annavad siis lahjema tulemuse. Aga on olemas ka hennasid, mis ei annagi silmnähtavat värvusreaktsiooni, kuid juukseid värvivad sellest hoolimata.
 3. Kui henna on valmis, siis segage pasta vedelamaks – kange must tee (natuke pruuni nüanssi), kummelitee (suurepärane läige), kohv (pruun nüanss ja lõhn). Vedeliku sisse võite panna 1-2 tl mett, kui kannatate – see on juuste hea ja teeb hennapasta viskoossemaks ning seda on parem pähe kanda. Lõpptulemus võiks olla selline 0,5 liitrise topsijogurti paksune – siis on hennat hea peale kanda, aga see ei hakka liiga kiiresti voolama.

Lisa-ained:

 1. Tooni intensiivistamiseks või mõne nüansi püüdmiseks võite pastale lisada – jahvatatud nelki, kui lõhn vastumeelt ei ole. Nelgis olevad eeterlikud õlid annavad henna punasele sügavust ja sära. NB! Nelgipungaõli on tugev ärritaja ning on inimesi, kes saavad sellest tugeva peavalu.
  Eeterlikest õlidest teepuu või lavendel – ühe 100g koguse peale u 30-60 tilka. Rosmariin on juustele ja peanahale hea, roosiõli jääb juustes u nädalaks jumalikult lõhnama, ka roos-geraanium annab hea lõhna ja aitab värvile kaasa.
  Kui Te õlisid ei kannata, siis jätke see osa ära. Eeterlikud õlid, mis ma siin soovitasin, teevad tooni vingemaks, aga pmst ei juhtu midagi hullu, kui neid ei lisa. Katab henna ikka samamoodi.
 2. Kui kedagi häirib hennalõhn üldse, siis lisage pastasegule 100g henna kohta 1 väikese kuhjaga teelusikatäis ingveripulbrit, see võtab lõhna vähemaks. Mõnedel inimestel võtab hennalõhna juustest üldse ära. Või siis teha tee kas rosmariinist või lavendlist ja loputada sellega.
 3. Kui lisada segule amlat või sennat, siis need võib segada kohe alguses henna sisse, aga võib ka hiljem pulbrina lisada ja otse pastasse segada.
 4. Kui lisate segule indigot, et saada tumepruuni, siis segage indigo nüüd eraldi sooja veega pastaks, umbes jogurtipaksuseks. (100g henna kohta 50g indigot, tulemuseks peaks olema ilus punakaspruun.) Indigo puhul värvusreaktsiooni ootama ei pea. Segage see KOHE henna hulka.
  Nüüd segage pastad omavahel kokku ja segage see kõik hästi korralikult läbi. Siis segage veel natukene. Ja siis igaks juhuks veel. Kui henna ja indigo ei ole korralikult segunenud, võivad tulemuseks olla kirjuvõitu juuksed.

Pasta on nüüd valmis ja selle võib juustele kanda.

 1. Mina soovitan kanda henna puhastele rätikukuivadele või kuivadele juustele.
 2. Õlgadele võiks panna mingi räti, millest hiljem kahju ei ole või kilekeebi.
 3. KINDLASTI pange kätte kummikindad – vähegi kvaliteetne henna toonib küüned ära u 15 minutiga ning küüntelt henna reeglina maha ei tule vaid kasvab välja. Juhul, kui Teil on geel vm küüned, siis ma ei oska ütelda, mis henna nendega teeb. Igal juhul pange kindad kätte!
 4. Juuksepiir, kõrvalestad ja -tagused tehke kokku rasvasema kreemiga – see väldib henna kinnitumist nahale.
 5. Pasta kandke juustele pinstliga. Vastupidiselt keemilistele värvidele võib hennat tegelikult hakata peale kandma ka laubalt, aga soovitatakse ikkagi kuklast. Mõte on selles, et kui näo ümber olevad õrnad juuksed jäävad heledamad, siis teeb see näo visuaalselt helgemaks ja nooremaks. (Keemia puhul lisandub muidugi see, et siis ei saa need õrnad juuksed nii rikutud, henna puhul seda ohtu ei ole.) Mina armastan ka õrnadel juustel leekivpunast ning alustan henna pealekandmist just lauba ja kõrvade kohalt. Aga see olen mina, eksole.
 6. Kui pasta on pähe kantud, siis katsuge juuksed pealae poole üles panna, nii et kaelale midagi ei jääks, ja katke kogu juukseosa toidukilega. Kui seda ei ole, sobib tavaline kilekott ka, aga toidukile on parem – liibub tihedamalt vastu nahka ja kui henna soojas peaks hakkama nö jooksma, siis ei jookse nii palju mööda kaela ja nägu laiali. Kogu selle asja otsa keerake kas froteerätt – hea, kui on selline vana, millest ei ole kahju kui hennaplekiliseks saab. Või nt mõni vana soe paks müts (minul on üks vana talvemüts hennamütsiks saanud) – see annab nö soojapuhvri. Kui hennaga siis näiteks saunalavale minna, ei lase müts või turban pastal üle kuumeneda, samas hoiab see oma kehatemperatuuriga tekkinud soojuse pastas kinni. Ja kui henna peaks jooksma hakkama, siis on vana rätt hea, hoiab osa vedelikust kinni.
 7. Ja nüüd siis hoidke hennat peas, vastavalt sellele, millist tooni tahate. Ma arvan, et tund oleks igasuguse tooni saavutamiseks miinimum. Isegi kui sennaga pooleks segada. Kes tahab vinget punast ja suudab üleöö hoida – väga hea.
 8. HENNApasta, mis alles jääb, pange mingisse karpi ja sügavkülma seisma. Järmine kord saab seda väga edukalt kasutada. Indigo või indigoga segatud pasta tuleb kas kõik ära kasutada või ülejääk minema visata. Indigo pasta ei seisa.

Väljapesu

 1. Seda võib teha nö pea-alaspidi, et henna ei jookseks mööda ihu, õrnema nahaga inimestele võivad nt reitele-säärtele mõneks ajaks kerged hennatriibud jääda.
 2. Tugeva survega dušist on palju abi, aga pärast tuleb siis üles vaadata, ega pastaseguseid veepritsmeid palju laiali läinud ja need kohe ära pühkida.
 3. Kui tundub, et henna ei taha juustest välja tulla, siis kandke juustele natukene palsamit ja loputage. Kvaliteetne henna on nii peen, et seda ei ole keeruline juustest välja pesta.
 4. Kui vesi on puhas, siis võite pea puhtaks pesta, nii nagu seda tavaliselt teete. See ei pruugi olla vajalik, aga ma ei tea, kuidas Teie juuksed jäävad. Mina saan nüüd nt puhtaid juukseid hennatades ilusti 2 päeva peale väljaloputamist ilma pesemata hoida. Juuksed lihtsalt saavad puhtaks ja ei vaja veelkordset pesu. Kui tundub, et seda on vaja, siis peske. Vene henna pakkidel olevat hoiatust, et seda ei tohi teha, ei maksa tõsiselt võtta. Pesemiskeeld kehtib üldjuhul ainult nahale, juuste puhul – kui henna juuksekarvas juba on, siis see seal ka on. Ja ainult kasvab välja.

Lõpetuseks

Kui esmane toon ei ole päris see, mida ootasite, siis, nagu ma korduvalt kirjutanud olen: henna päris toon tuleb välja 24-48 tundi hiljem või isegi alles kolmandal päeval. Enne ei ole üldse mõtet paanitsema hakata või õnnetuks muutuda.
Kui kasutasite indigot ja juustel on pisut rohekas helk – ka see kaob 2-3 päevaga, indigo nimelt ka oksüdeerub juustes edasi.

Henna muudab päris drastiliselt värvi igas valguses. Keemia seda tavaliselt ei tee. Nii võite Te olenevalt valgusest olla leekiv punapea või mahe šokolaad. 🙂
Keemilise värvi väljakasvurant võib teatud valguses jääda õrnalt näha, aga mida väiksem on vahe oma juukse ja keemia tumeduse (mitte tooni) osas, seda vähem see näha jääb. Igatahes ei ole see tumedate juuste puhul nii drastiline, nagu see blondide puhul on.
Ka võib juhtuda, aga ei pruugi, et keemiaga töödeldud juukseosa võtab alguses hennat kehvemini peale st henna kulub sealt rutem välja. See on alati nii blondidega, tumedate juuste puhul ei ole ma sellist asja märganud.

Ja ei midagi keerulist või hirmsat, eksole?

Advertisements

5 kommentaari

 1. Gunnel said,

  november 17, 2008 kell 3:01 p.l.

  Minu arust võib see pintseldamine algajaid ehmatada. Isegi mind ehmatab. :O
  Mina uhan niisama pea alaspidi vanni kohal olles pasta pähe. Jaotan oma pikad juuksed laias laastus kolme salku, panen hennapastaga kausi vanni ja võtan sealt kamaluga ja uhan pähe (hõõrun juustesse). Kogu protseduur võtab aega 11 minutit!
  Soovitan seda meetodit teistelegi, kes pintseldamist liiga aeganõudvaks peavad.

 2. Kai said,

  veebruar 8, 2012 kell 5:36 p.l.

  Vägagi kasulik lugemine, aitäh! Tekkis aga üks väike küsimus.
  Kui kaua siis ikkagi võiks hennat peas hoida? Minu enda juuksed on üsna klassikalised kartulikoorepruunid ning sooviksin säravaid punaseid juukseid.

 3. Tiiu Lind said,

  juuni 15, 2012 kell 8:06 p.l.

  Mul on kogemust, et erinevalt latekskinnastest, on apteegis müüdavad vinüülkindad täitsa asjalikud – lähevad küll roheliseks, aga peavad kaua vastu. 🙂

 4. Maali said,

  november 15, 2012 kell 5:41 p.l.

  Koguse osas ütleksin, et õhukeste juuste korral on 100g/õlgadeni juuksed tugevalt ülehinnatud. 50g on igati piisav. Siin räägin muidugi tõeliselt õhukestest sirgetest eestlasejuustest, vähegi massiivsema pahmaka korral kulub tõenäoliselt rohkem.

 5. Katrin said,

  november 15, 2012 kell 5:52 p.l.

  Jah, väga palju oleneb juuste paksusest. Ma oen u 200g värvinud pihani juukseid ja jäänud 100g hennaga olukorda, kus rangluudeni juuste puhul pidi väga nikerdama ja kombineeirma.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: