Henna Eestis

Väike ülevaade meil siin kohapeal saadaolevatest hennadest. Valdavalt sobivad need siiski ainult juustele. India hennadega saab ka mehndit teha, aga need vajavad eelnevalt väga korralikku sõelumist ja puhastamist. Jäävad nahale küll, aga maha kooruma kipuvad laiguliselt nö kaelkirjaku-efektiga.

Kõigepealt Venemaalt toodud ja seal pakitud Iraani henna. Valdavalt pärineb kahelt edasimüüjalt – Irida ja Fito-Kosmetika. Vahel on saada ka sellise tarnija nagu Stimul-Kolor-Kosmetik tooteid. Kahjuks ei ole mul kõikide nende toodete pilte siia linkida, sestap peamiselt kirjeldused.

Irida – müüb hennat ja basmat, valges karbis vist 75g pakid, kilekotikeses. Henna pakk on ääristatud ruugega ja peal on pikajuukseline punapäine tädi, basma karp on rohelise või sinisega ja peal on mustajuukseline tädi.
Kvaliteet päris hea, keskmiselt rämpsune, aga hennatanniinhappe sisalduse poolest ebaühtlane. Leidub väga häid ja ka kaunis keskpäraseid partiisid.
Müügil olen näinud Watsonsis ja Eveline kosmeetikapoes. Ka avaturul Tuhande tarvilise asja kõrval asuvas poes. Eesti keelsel sildil üsna lakooniline ja tüüpiline ‘vene-henna’ kasutamisõpetus. Maksab u 10.- ringis

Fito-Kosmetika – sellest tootja mõnes karbist on mul isegi pilt. Pakub nii hennat, basmat kui ka värvitut hennat. Algusaegadel oli neil värvitu hennana senna, nüüd on ZyZyphus. See tootja on eriliselt nutikas – kuna looduslik müüb, siis pakuvad nad lisaks lihtsalt hennale veel surnumere muda mineraalidega rikastatud ja merevetikate ekstraktiga rikastatud hennat. (CCJ pidi naeru pärast tooli pealt maha kukkuma, kui ma talle seda teksti karbilt tõlkisin.)
Siltide tõlge varieerub, basma on küll antud ladinakeelse indigo liiginimetusena, aga tõlgitud eesti keelde “mustaks hennaks”. Värvitu henna kohta kinnitab pakendil olev info, et pulber koosneb “naturaalsest värvitust hennast”. (Nii palju siis ‘küsige koostisainete nimekirja’ soovituse kohta…) Eesti keelsel sildil on Zyzyphuse ladina keelne liiginimi.
Pakuvad 50-grammistes väikepakendites (alla 10.-) ja suures 150.-grammises pakis (u 25.-)
Kvaliteet väga ebaühtlane. Nii henna kui basma on olnud masendavalt rämpsused, sisaldades peale leherootsude ja muu rämpsu ka masendavalt palju liiva. Hennaskonnast on teada üks kontakt-dermatiidi juhtum selle henna peale.
Müügil olnud Rimis, Tartu avaturul Tuhande asja poes.

Stimul-Kolor-Kosmetik pakub samuti nii hennat, värvitut hennat (zyzyphus) kui basmat. Pakendilt kõige tagasihoidlikum, pakid ka üsna kehva kvaliteediga ning võivad sageli olla katki. Müügil olnud avaturul Tuhande asja poes ja Anne turul. Hind alla 10.-, 25-grammised pakid.

Kõik Vene hennad läksid CCJ’le uurimiseks, nii pea kui temalt teave tuleb, panen siia üles.

Venita henna ei ole henna! Jumal tänatud, et nad endale uue värvilise ja vinge paki tegid, nüüd on seal ka korralik koostisainete nimekiri – minu poolt läbi lapatud toonid – umbes 8 erinevat punast ja pruuni – sisaldasid KÕIK PPD-ühendeid, vähemalt kahte, metallisoolasid ja veel mingit keemiat. Henna, mis seal sees on ei pääse eales selle keemia kõrvalt mõjuma. Kasutamine omal riisikol, aga ärge petke ennast sellega, et kasutate hennat. See ei ole henna! Lisaks juuksevärvidele pakub Venita henna-nime all veel kulmu- ja ripsmevärve. Ka see EI OLE henna. Hennaga ei saa ripsmeid värvida.

Song of India ja Neha herbal on mõlemad Rajastani hennad. Esimest saab vist praegugi Loitsukellerist, teist sai vahepeal Ruumist ja Universaal Universumist. Neha sisaldab suurel määral rohelist riidevärvi, hennatanniinhappe sisaldus on olnud päris hea. Väga sahhariidide-rikas henna, pasta jääb juba kohe algusest peale kergelt veniv, ma ütleks isegi et tatine. Juustele OK, peale kanda ja maha pesta väga hea. Song of India on India henna kohta hämmastavalt mitte-roheline, Hennaskonna katsete kohaselt on kvaliteet olnud hea. Ise pole jõudnud proovida.

HennaPlus, Weleda henna ja Colora Henna – valdavalt segud. Korduv kogemus Weledaga ja ei olnud rõõmustav, väga rohekas jäi, toon Sahara.
HennaPlusi suhtub Henna Page üsna skeptiliselt.
Colora Henna kohta kogemus puudub.

LUSHi caca-henna on peamiselt õlidega valmissegatud ning kokkupressitud hennabrikett. Kuna segu sisaldab ka happeid, siis peab seal olema sees midagi, mis toimib konservandina st takistab henna oksüdeerumist. Võimalik, et kasutatud õlid toimivad sarnaselt. Juustele on hea – õlimaskid on ikka head, aga õlidest tulenevalt ei saa nende hennadega väga särtsakaid toone. Õli mahendab hennat, teeb selle tooni pehmemaks ja kergelt pruunikamaks.

Advertisements

8 kommentaari

 1. leenu said,

  juuli 7, 2008 kell 3:50 p.l.

  Kas oskad kommenteerida Logona Henna kohta midagi? nt http://www.bioteka.lv/lv/?p=111

 2. Katrin said,

  juuli 15, 2008 kell 9:58 p.l.

  Sisaldab mingit liiki sennat, aga mitte obovatat, mida tavaliselt kasutatakse. Algin on vetikas, millest saab polüsahhariide ning mis on väga kiudainerikas. Seda on tarvitatud ka söögiks, nii loomadele kui inimestele. Tanniinide vms sisalduse kohta ei mainita midagi, nii et minu jaoks jääb pisut hämaraks, miks seda siia pandud on. Võib-olla on lihtsalt pähe määrimiseks hea. 😀
  Simmondsia chinesis on jojoba, see on juustele hea ning seda pannakse juba ainult selle sõna mõju pärast igale poole sisse. Iga viimane kui loll ka teab, et jojoba on hea. Aga tegelikult on ka, kuigi pulbris on seda üsna minimaalselt. Body shop segas oma henna sisse seesamiseemneõli.
  Parfüüm on lõhna pärast, kuigi minu meelest ei olnud Logona pulbritel küll mingit märkimisväärset lõhna. Isegi korralikku hennalõhna polnud.
  Ja hüdrolüüsitud nisuproteiini lisamise kohta ei oska ka midagi arvata. Õli ja E-vitamiin äkki?
  Pmst – ega ta midagi hullu tee. Mina isiklikult kasutaksin pigem puhast sennat. Aga mina olen friik. 😀

 3. leenu said,

  august 12, 2008 kell 7:27 p.l.

  Suur tanu kommentaari eest! Ehk on ka juba uudiseid : vene hennade kohta? Mida CCJ arvas? uudishimu ja muidu tahaks ka teada!!

  “Kõik Vene hennad läksid CCJ’le uurimiseks, nii pea kui temalt teave tuleb, panen siia üles.”

 4. Marika said,

  detsember 15, 2008 kell 6:48 e.l.

  Kust Sa tead, et Universaal Universumi Neha sisaldab suurel määral rohelist riidevärvi? Ostsin sealt just päris mitu pakki, et juukseid värvida. 😦

 5. Katrin said,

  detsember 15, 2008 kell 7:29 e.l.

  Sest enamus India hennasid sisaldab seda – vaata KUI roheline see henna on. Kui hennapulber on rohelisem kui khaki, siis on seal tekstiilivärv sees. Ning riidevärviterakesed on näha mikroskoobi all ning sageli ka osaliselt läbisegatud pastas pastas – suured mürkrohelised täpikesed. See ei mõjuta juuksetooni, ei mõju inimnahale ja küüntele. Aga kui hennatada puhta henna ja selle Neha omaga nt siidi või puitu, siis on vahe tugevasti näha.

  Aga Universaal Universumis on praegu vist kahte asja – on puhuti olnud väikestest 40-grammistes pakkides puhast hennat ja siis on mingi segupulber, suurtes pakkides. Mida viimane endast kujutab, ma ei tea, sest ei ole katsetanud. Selle järgi, mis seal koostisainetena kirjas on, ei oska ma isegi oletada, mis tooni võiksid juuksed pärast jääda.

 6. Tiia said,

  märts 11, 2009 kell 12:22 p.l.

  Fito-Kosmetika henna on tegelikult päris hea! Õnneks pole minu ostetud pakkide sisu olnud masendavalt rämpsune ega sisaldanud leherootsusid,muud rämpsu, ega palju liiva. Mulle meeldib nimelt selle henna kaunis vasevärv. Ei ole liiga tume nagu mõne teise firma henna puhul. Maitse asi muidugi;)

 7. Katrin said,

  märts 11, 2009 kell 12:35 p.l.

  Nii Fito-Kosmetik kui Irida mõlemad annavad vasekarva tooni ja väga tumedat ei saa. Ja Iridaga on mul väga ilusat vaske saada õnnestunud. Ses mõttes on see tõesti hea ja ohutu, et ei teki kiiret kumuleerumist nagu nt Jamila, Jeemeni või Rajastani hennadega.
  Rämpsusus varieerub, aga võimalik, et nende sõelutuse kvaliteet on kõvasti tõusnud. Vahepeal oli ikka väga nutune.

 8. Riina said,

  september 22, 2009 kell 8:05 e.l.

  Kas vene hennade uuringutulemused on ka teada?

  “Kõik Vene hennad läksid CCJ’le uurimiseks, nii pea kui temalt teave tuleb, panen siia üles.”

  Kui vene hennade kvaliteet värvimise seisukohalt ei pidanud nii väga hea olema, siis kui tervislik vene henna juustele on? Henna pidi ju juuksed terveks ja tugevaks tegema, juuste väljalangemist ja kõõma vähendama.
  Kas see kehtib ka vene henna (ja ka basma) kohta?


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: