Senna

Senna (cassia obovata) nimetus tuleb araabia keelest – sanā – ning Euroopas tutvustasid seda taime 9. sajandil maurid. Senna võib esineda väikesekasvulise puu või põõsana, aga ka nt liaanilaadse ronitaime kujul. Sennal on ilusad jõulised kollased õied ning nii õite kui taime kuju tõttu on sennat kautatud palju haljastuses ja aianduses. Taime kasvupiirkond kattub suuresti henna omaga – Aafrika, Araabia poolsaar, India. Ajalooliselt on suur senna kavatuspiirkond olnud Egiptuse Nuubia aladel. Sarnaselt hennaga toimub aastas kaks korjet, lehed kuivatatakse päikese käes ning jahvatatakse pulbriks.

Sennat on ligikaudu 300 erinevat liiki või isegi rohkem (vaidlused ja määramised cassia liikide üle käivad veel täie hooga). Kõik sennaliigid sisaldavad palju antrakinoon- ja krüsofaanhapet ning on väga kasulikud naha ja juuste tervise säilitamiseks. Näiteks cassia obovata/cassia italica (senna), cassia angustifolia/acutifolia (India senna, aga ka aleksandria senna) ja cassia alata (tiibsenna) taimed on traditsiooniliselt olnud kasutuses  erinevate nahaseente, lestade, bakteriaalsete ning mikroobsete haiguste pidurdamiseks. Tiibsennat, milles on kõrge antrakinoon- ja krüsofaanhapete sisaldus, on kasutatud ekseemi, sügelemise ja nahapõletike raviks. Seespidiselt kasutatuna mõjub senna lahtistina (meilgi müügil olev Figura tee sisaldab sennat), kuid teatud sennaliike kasutatakse ka kulinaarias – Tai khi-lek curry nt.

Sennat on väga kaua müüdud “värvitu henna” nime all. Just eelpoolmainitud põhjustel – senna mõjub peanahale ning juustele sama hästi nagu henna, aga ei värvi tumedamaid juukseid. Väga blondidele ja pigmendivabadele hallidele juustele annab sidrunimahlaga segatud senna imekauni kuldselt blondi tooni. Sennas sisalduv krüsofaanhape annab happelises keskkonnas kuldselt kollase värvi, mis annab pigmendiga  juustele kauni läike ning värvib pigmendivabad karvad kuldselt blondiks. (Sama kuldse tooni annab näiteks rabarberijuur, samuti krüsofaanhappe tõttu.)

Senna kasutamine läike saamiseks ja juuste turgutamiseks
Sega senna soojemapoolse veega jogurtipaksuseks massiks ning lase pastal natuke seista. Kanna see siis juustele ja masseeri juuksemassi nii, et sennapasta sattuks kindlasti ka peanahale. See on nii peanahale kui karvanääpsule hea. Kata juuksed kile või vannimütsiga ning hoia sennat peas tund aega. Siis loputa pasta juustest välja ning vajadusel pese šampooniga ja lisa palsamit nagu tavaliselt. Peale kuivamist peaksid su juuksed olema raskemad, siidisemad ja läikivad. Sennat võib kasutada nii sageli kui soovi ja jaksu on, kuid kord kuus on täiesti piisav nii niisutamise kui ka läike jaoks.

Senna kasutamine kuldse tooni saamiseks:
Oma juuksed peavad olema kas vähese pigmendiga hallid või blondid.
Sega senna sidrunimahla ja soojemapoolse veega jogurtipaksuseks massiks. Kata kauss pealt kile või kaanega ning lase pastal seista u 12 tundi. Kanna pasta juustele ja masseeri juukse- ja pastamassi nii, et senna sattuks kindlasti ka peanahale. Kata juuksed kile või vannimütsiga ning hoia sennat peas 2-4 tundi. Siis loputa pasta juustest välja ning vajadusel pese šampooniga ja lisa palsamit nagu tavaliselt. Peale kuivamist on heledatel juustel kuldblond toon, juuksed on raskemad, siidisemad ja läikivad.

Senna kasutamine maasikablondi tooni saamiseks:
Oma juuksed peavad olema kas vähese pigmendiga hallid või blondid.
Sega 8 osa sennat ja 2 osa hennat sidrunimahla ja soojemapoolse veega jogurtipaksuseks massiks. Kata kauss pealt kile või kaanega ning lase pastal seista u 12 tundi. Kanna pasta juustele ja masseeri juukse- ja pastamassi nii, et senna sattuks kindlasti ka peanahale. Kata juuksed kile või vannimütsiga ning hoia segu peas 2-4 tundi. Siis loputa pasta juustest välja ning vajadusel pese šampooniga ja lisa palsamit nagu tavaliselt. Peale kuivamist on heledatel juustel ilus maasikablond toon, juuksed on raskemad, siidisemad ja läikivad.

Väike hoiatus: Rohkem ei ole alati parem. Sa ei saa sennast väga kahjustatud juustele paremat tulemust, kui hoiad pastat peas üleöö. Tund turgutamiseks ja kuni 4 tundi heledatele juustele tooni andmiseks on piisav. Rohkem ei ole lihtsalt vaja.

Allikad:
http://www.mehandi.com/hair/cassiaobovata.html
Kogutud nopped Henna for Hair foorumi arhiivist
http://www.nationmaster.com/encyclopedia/Cassia-obovata
http://chestofbooks.com/health/materia-medica-drugs/A-Manual-of-Materia-Medica-and-Pharmacology/Cassia-Obovata.html

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: