Must henna – mõned kommentaarid

Jällegi üks PPD-juhtum, millest kirjutab Õhtuleht ja mida siis Delfi täiesti süüdimatult teisendab. Järjekordselt kirjutatakse ‘henna-tätoveeringust’ ja külvatakse valemõistetega palju segadust. Inimesed, kes lugusid loevad, teavad umbes, kuidas tätoveeritakse, ei tea üldjuhul mitte midagi hennast ja siis hakkavad nad eht-eestlaslikult räuskama. Ma ei pühenda siin ei aega, närvi ega leheruumi kommentaaridega tegelemisele – need on valdavalt nii küündimatud, et kui selle järgi peaks oletama midagi keskmise eestlase vaimse taseme suhtes, siis on mul sügavalt piinlik ja Baer oli eestlasi kirjeldades vägagi viisakas ja tagasihoidlik.

Minu sügav kaastunne sellele perele. Ja mul on hea meel, et te leidsite julgust selle teemaga välja tulla ning sellest rääkida. Kui ma oma hennaperekonna põhjatutest teadmistest midagi teie olukorra jaoks abistavat leian, siis panen seda jooksvalt siia ka üles.

Alljärgnev on väike ülekordamine.

Kõikidele, kes lähevad reisidele kuurortpiirkondadesse, kus tehakse hennat: palun lugege eelnevalt seda teksti.  Ja kui aega ning süvenemisvõimet on rohkem, siis lugege ka seda teksti.
Piirkonnad on: Põhja-Aafrika (Egiptus, Tuneesia, Maroko), Türgi, Hispaania, Portugal, Lõuna-Prantsusmaa ja ka Lõuna-Inglismaa kuurortid, Kanaarid jm soojad saared, Lääne-Ameerika kuurortpiirkonnad, Mehhiko, India, Filipiinid.

Aga veelkord väike juhis PPDst tulenevate  ja muude ebameeldivuste vältimiseks.

  1. Henna ei ole mitte kunagi must. Kui teil on kahtlusi, siis paluge, et hennategija kannaks pastat natukene oma randme siseküljele, oodake 5-15 minutit ning paluge siis pastakoorik eemaldada. Hea henna värvib naha juba paari minutiga ruskjalt-kollaseks, PPD jätab selle ajaga nahale hallikasmusta laigu. Kui henna jääb nahale must, siis minge ära. See inimene ei tea hennast midagi ja seega ei peaks hennat tegema. Ja kui ta tegelikult teab, mid ta teeb, siis on ta ilmselgelt petu ja paha peal väljas ning teda huvitab ainult teie raha.
  2. Mitte kunagi ärge tehke hennat alla 10-aastastele lastele. See 10 a. on siin tinglikult kokkuleppeline vanus, on hennategijaid, kes ei tee hennat isegi alla 14-aastastele. Väikelaste jaoks on olemas ohutumaid ja vahvamaid asju – kehavärvid, kleepsud jms. Kõik, mida te oma lapsele nahale kanda lubate peab olema mahapestav, ajutine.  Lisaks PPD ohule ei pruugi ei teie ega, jumal paraku, ka hennategija teada, mida tema pasta sisaldab. Ja henna on üldjuhul pasta kõige süütum ja ohutum kompnent. Tsitruseliste mahl, mis on üldjuhul üks hennapasta komponentidest, võib olla allergeen. Eeterlikud õlid võivad põhjustada väga tõsiseid allergiaid. Pastas võib olla ka mett. Ja kahjuks võib olla ka nii, et pasta on kuskilt new-age’i poest ostetud ja siis ei tea mitte keegi, mdia see sisaldab.
    Meie, kes me hennat teeme – ka meil on lapsed ja muidugi me hennatame teatud vanusest alates ka oma lapsi, kui nad seda tahavad. AGA: me teame, mida me kasutame, me segame pasta ise kokku ja me kasutame ainult tippkvaliteediga puhtaid ja ohutuid materjale. Mitte keegi meist ei laseks suvalisel ranna- või laadategijal oma lapsele midagi tundmatut nahale kanda.
  3. Kui te olete siiski sattunud PPD-“musta henna” peale ja teil on nahakahjustused või ärritus – minge KOHE arsti juurde. Koduse vahendina võite peale panna puhast aaloemahla, pigistate otse lehest, või mõnda leebetoimelist allergiakreemi. Aga minge kindlasti arsti juurde. Alustada tuleb ilmselt perearstilt ja kel oma perearstiga head klappi ei ole, siis tuleb saatekiri nahaarstile lihtsalt välja nõud. Printige välja ülal viidatud brožüürid, just see suurem ja andke oma arstile lugeda. Lugege see ise eelnevalt läbi ja joonige alla kõik kohad, mis teie juhtumiga sarnanevad. Rõhutage, et teie ärritus võib väga suure tõenäosusega olla põhjustatud PPDst.  Mis iganes pastas ka muud oli – kui see oli must, siis põhiallergeen on PPD. Ja ärge jääge uskuma juttu, et oh, pole hullu, see läheb üle. PPD-mürgistus on VÄGA tõsine asi.
    Meil on väga head  väga toredad ja tasemel arstid. Aga – ja see on igal pool nii – patsiendina peame me ka ise midagi teadma ja oskama õigel ajal õiges kohas häält teha. See oli must – see ei olnud henna. Rõhutage oma kahtlusi PPD suhtes – PPD on siiani põhiliselt välja toodud konkreetselt teada olev tugevatoimeline ärritaja ja ainus kiiresti nahka värviv aine, mida henna sisse segatakse.
  4. Kui teil on tekkinud tugev allergia, siis lugege igaks juhuks ka seda artiklit. (Ja võite ka selle arstile välja printida – see on ametlik seisukohavõtt, kus öeldakse, et halb on PPD ja mitte henna ning sellele on nö käe alla pannud väga palju väga mõjukaid akadeemilise haridusega arste.) Must juuksevärv ei ole ainus, millest te edaspidi hoiduma peate. Te võite muutuda ülitundlikuks või allergiliseks väga paljude asjade suhtes, sh ka musta värvi tekstiiltooted, kosmeetika, teatud medikamendid. Ilmselt peate te tegema pika-ajalist ja mõlemapoolselt innukat koostööd allergoloogi ja oma perearstiga. Seda on väga kahju öelda, aga PPD-tundlikkusest ei saa terveks. See allergia jääb kog eluks.
Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: