Henna kasvatamisest

Täna on küll eriti rikkalik postitamise päev – kui juba kirjutamiseks läks, saagu siis üles kõik, mis ma viimasel ajal leidnud olen.

Alljärgneva eest minu erilised tänud Mark’ile, kes oma leide lahkelt jagas. Ja Youtube’ile, mis seda võimaldas.

Henna taim kasvatatakse mõnede allikate kohaselt seemnest – seemned on imepisikesed. Pildilt võiks arvata, et tegemist on tatratera-suuruse seemnega, tegelikult on hennaseeme umbes 1/4 tatrast või veel pisem. Tavaliselt külvavad seemneid laiali linnud ning kasvatuses tähendab seemnest kasvatamine mitmekordset ümberistutamist.
Teiste allikate kohaselt kasvatatakse hennat pistoksast, nii nagu näiteks musta sõstart ning ka siis tuleb taimi mitu korda ümber istutada.

Hennataimede tagasilõikamist ja ümberistutamist näeb nende videote pealt.
Naised lõikavad tagasi nii istutatavate võrsete juured kui ka oksad. Ja vaadake KUI meeletult suur on see põld, mis niimoodi käsitsi täis istutatakse.

Siis käib üks onu tokiga ees, sorgib augud mulda, tädi pistab sinna oksad (ja tallab mõnusalt ära kõrvalrea pistoksad, aga sellest pole lugu, sest henna ON väga vintske tegelane) ning lõpuks tuleb teise tokiga teine onu, kes songib augud okstega kinni, aidates jalaga kaasa ning muuhulgas tallates ära nii kõrvalrea võrseid kui ka enda värskelt kinnimätsitud taimi. (Jaa – seda Eestis juba naljalt ei juhtu, et inimesed teevad põllutöid lumivalgtees, helekollastes või taevakarva sinistes riietes…)

Ja siit on näha, kui uskumatult tihedalt ja suurele pinnale henna on maha istutatud. Ja töö käib ikka sama moodi – üks grupp naisi valmistab võrsed ette, teised panevad need maha. (Ja lõpuks kakerdavad külakoerad mööda põldu, sest peab ju teadma, mida need inimesed seal teevad.) P.S. Juhin tähelepanu valges maikas väheke kõhukale onule, kes ilmub ekraanile klipi 30 sekundi juures – ta on otsaeest ning meelekohtadelt korralikult hall ning värvib oma juukseid hennaga. 😉

Ja siis jääb henna põllule kasvama. Nagu klippidest näha, on põldudel ka kraavikesed ning põllud asetsevad muust pinnast natukene madalamal – ikka selleks, et taimed võimalikult palju vett saaksid. Kuigi henna on vintske taim ning talub kuuma ja põuda hästi, natuke veet vajab ka tema. Väetatakse taimi üldjuhul sõnnikuga. ja nii kasvavad taimed 3-4 aastat, kuniks neist moodustub korralik võsa.
Henna korjatakse 3-aastaselt või natukene vanemalt taimelt – nooremate taimede lehtedes ei ole hennatanniinhape veel piisavalt määral moodustunud ja see henna ei värvi. Pildid henna korjamisest pärinevad The Henna Page’i kogust.
Kõigepealt lõigatakse henna koos oksadega maha, vihkudesse ja need laotakse hakkidesse päikese kätte kuivama:

Siis laotakse koorem kaamli (või eesli) selga ning veetakse töötlemispaikadesse:

Täiesti kuivanud oksad pekstakse ja tuulatakse. Mõneti meenutab see meie ajaloost teada viljakoristamise aja rehepeksu – kuivanud oksi materdatakse suurte kaigastega ja siis loobitakse oksa- ja lehepudi õhku. Moodsamal ajal on jõukamatel farmeritel ja veskiomanikel ka selline tuulamismasin:

Ja siis viiakse kuivanud lahtipekstud lehed veskisse jahvatamisele:

Need kaks etappi ning hennapilbri sõelumine on see osa hennaga töötamisest, mis ei ole tervisele hea – hennatolm hingamisteedes ja kopsudes on üsna ärritav. Nagu klippidest näha, katavad töölised nina ja suu rättidega ning üritavad tolmu osas jääda pealetuult. Arvestades sealse rahva elatustaset, ma ei usu, et neil korralikumaid respiraatoreid oleks. Varasemal ajal oli hennaveskis töötamine väga vaeste inimeste pärisosa ning töö, mida naljalt keegi teha ei tahtnud. (Arvestades, et henna oksüdeerub ka ninas ja hingamisteedes, kus ei ole väga happeline keskkond, on see mõistetav – kui ikka kogu aeg nuuskad ja köhid punakaspruuni sodi, siis…)

Loodetavasti oli see hariv ja tore lugemine ning tuhat tänu tundmatule smhenna2004 kasutajanime taha peitunud kodanikule, kes need klipid Youtube’i üles riputas!

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: