Baraka* – minu helgem pool

Minu huvi henna vastu algas päris ammu. Kaua seisnes see abitutes katsetes vene hennast hennamaalinguid välja võluda ja enda juustega eksperimenteerides. Lõppes see mõlemal puhul fiaskoga – Venemaal pakitud Iraani henna jättis nahale ainult plekke ning juustevärvimise tulemuseks oli alati ‘peast porgand’.
Ma mäletan oma pettumust, kui kuskil 90date lõpul lugesin ajakirjandusest kellegi eestlannaga tehtud lugu hennast – tema tegi Soomes hennat, sealhulgas ka “musta hennat”. Ja oma henna segamist tutvustava jutu lõpetas ta lausega: Aga hennaretsept on meistrite saladus ja seda hoitakse kiivalt enda teada, seda ei jagata.
Mis on tegelikult puhas jama. 🙂

Henna ei ole üldse see, millest meil räägitud on ja siiani räägitakse – mingi taim, millega jumala eest ei soovita juukseid värvida, sest see on kohutav, mis sealt välja tuleb, see rikub juukseid ja on ohtlik – no te olete seda juttu ju kõik kas kuulnud või lugenud, eks?
Tegelikult on henna kasutamise võimalused on palju avaramad ja sisemine keemia palju kompliteseeritum. See ON kohutavalt kaasahaaravalt põnev. Ja kuigi ma olen oma teadmistelt ja tasemelt üks tõeline cosmo-keemik, annab henna vähemasti katsetamisrõõmu ning tõsiselt arvestatavat kirjandust tuleb ka üha juurde.

Catherine Cartwright-Jones teeb tänuväärset harimistööd USAs ja inglise keelt mõistvas võrgumaailmas. Tema ja ta tööde mõjutustel olen võtnud oma südameasjaks Eesti tekkivat hennakultuuri arendada ja parendada. Nüüdseks on meil mõlemal magistrikraad henna-teemalise töö eest. Catherine kaitseb varsti oma doktoritöö, mina astusin 2010. aasta sügisel uuesti Tartu Ülikooli, etnoloogia osakonda doktorantuuri õppima, ikka hennaga seoses.

Nii ma siis harin tasapisi ennast, üritan harida teisi ning aeg-ajalt võitlen temperamentsete sõnavõttudega lauslolluste vastu. Mul on mitmel korral öeldud, et see on üllatav, kui lahkelt ma oma teadmisi jagan ja midagi ei varja. Mul on siiani meeles see pettumus, mis mind valdas kui ma oma esimest henna-artiklit lugesin – et henna tegemine on saladus. Ja ma tahan, ma tõesti tahan, et henna tegemine ei oleks saladus vaid puhas rõõm. CCJ ütles selle peale, et ka tema teab seda tunnet ning The Henna Page ongi loodud selleks, et henna tegemine ei oleks saladus. Saladuse varjus on väga lihtne inimesi lollitada, nn “must henna” on selle kurvaks näiteks.

Aastal 2005 sain oma esimese mehndi-henna komplekti ja raamatud ning hakkasin asja süvenenumalt uurima. Ja – pateetiliselt väljendudes – minu ees avanes terve uus horisont ja peeglitagune maailm. Ma armusin juuksejuurtest varbaotsteni ning see kajastub ka minu välimuses, siiani. Oma juukseid värvin ainult hennaga 2005. aastast alates. Ja praegu ei näe ma sünteetiliste juuksevärvide osas küll ühtegi pakkumist, mis hennaga konkureerida suudaks. Ma ei mäleta enam, mis värvi mu juuksed tegelikult on. Ma kahtlustan, et selline keskpärane heledamat sorti kartulikoor, nagu enamikul eestlastest – õnnestunult ilmetu segu tolmusest hiiretagumikust ja kevadisest keldrikartulist. Isamaa-hall.

2006. aasta suvest alates teen hennamaalinguid ning värvin nii enda kui vajadusel ka teiste juukseid hennaga, lisaks tegelen ka henna uurimise teoreetilise osaga. Kokkuleppel teen tellimustöid, minuga on kõige parem suhelda meilitsi. Oma kogemustest ja katestustest innustununa alustasin ka Hennalehe blogi. Nii minu katsed, lugemus kui üldine teooria kajastuvad siinsetes tekstides.

2008. aasta oktoobris kaitsesin Tartu Ülikooli semiootika osakonnas oma magistritöö henna teemal ning sain teadusmagistri kraadi. “Kirjatud kehad ja kehakirjad – henna” on köidetud kujul olemas TÜ raamatukogus ning pdf-formaadis leitav siit. (Nagu selliste töödega ikka – sa saad oma köidetud töö kätte, avad selle suvalisest kohast ning trüki- või mõni muu viga irvitab näkku… Ma olen praeguseks sealt juba mitmeid ebatäpsusi leidnud, mis parata.) 2010. aastast alates jätkan oma õpinguid doktorantuuris, ikka henna teemadel.
Mul on küll au olla üks nendest inimesest maailmas, kes on saanud oma teadusliku kraadi henna uurimise eest, aga see ei tähenda, et ma teaksin viimase instantsi tõde. Ma õpin kogu aeg juurde. Ma ei karda ütelda, et ma ei tea, aga ma üldjuhul tean, kuskohast mida lugeda või küsida. Mul on au ja privileeg tunda väga paljusid väga tarku inimesi, kes oma teadmisi nii hennase puutuvas kui ka  sellega seonduvates väga paljudes muudes valdkondades  minuga lahkelt jagavad. Ning ma püüan saadud teadmisi ja oskusi edasi anda.

2008. aastast alates tegelen ka henna maaletoomise, müügi ja koolitamisega. Olen OÜ Hennaserai omanik ning meie veebipood pakub kvaliteetset hennat, nii juuste värvimiseks kui ka nahamaalingute tegemiseks, lisaks senna ja indigo ja palju muud huvitava. Kui vajad kvaliteetset hennat, siis palun külasta Hennaserai veebipoodi.

Suveti võib mind leida paljudelt vabaõhuüritustelt, muul ajal paljudelt kõhutantsuüritustelt – henna ja kõhutants on kaua käsikäes käinud, miks seda mitte jätkata?

Kui teil on küsimusi, siis kirjutage ja joonistage mulle. Jõudu- ja oskusimööda ma vastan. Ma ei ole väga kiire kirjutaja ja väle vastaja, aga ma ei jäta vastamata. Ma ei jaksa sageli vastata otsekohe või 24 tunni jooksul ja kui juhtub, et te vastust ei saa, siis saatke mulle palun meeldetuletus. Mind on üks, teist on väga palju. (Aga mul on selle üle hea meel. 🙂 )

Hennas ei ole midagi saladuslikku või varjatut. Ei ole olemas salajasi retsepte ja varjatud meistriteadmisi. On ainult uudishimu, katsetamisjulgus, õppimine, pühendumine, töö ja ajaga tulev vilumus. See on avatud maailm kõigile – imeline hennailm.

Ilusat hennat,

Katrin Alekand

info(at)hennaserai.com

——————————-

* Baraka tähendab araabia keeles jumalikku õnnistust. Hennast usutakse, et ta kannab endas jumalikku õnnistust barakat – kõik, kes hennaga kokku puutuvad, saavad sellest ka osa. Baraka kaitseb kurja eest, annab jõudu ja tervist ning laseb õnnel ja õnnistusel tulla kehasse, meeltesse ja kotta.

13 kommentaari

 1. Sir said,

  märts 19, 2007 kell 9:48 e.l.

  Erakordselt huvitav lehekülg ja ka lisatud lingid. Olen küll oma kaheksa aastat juba juukseid hennaga värvinud aga sain väga palju uut ja huvitavat informatsiooni juurde.
  Muidugi asusin katsetama.
  Minu probleemiks on kuidas maksimaalselt punast juust saada.
  Ehk oleks võimalik tulevikus siia juurde luua foorum kus võrrelda katsetusi ja vahetada kogemusi?
  Igal juhul tore, et selline koht tehtud on 🙂

 2. hennakatrin said,

  märts 19, 2007 kell 9:02 p.l.

  Tänan. Tunnustus on alati meeldiv. 🙂
  Väheke etteruttavalt – on plaanis avada foorumiga leht, mis võimaldaks info esitamist süstemaatilisemalt ning oleks nö interaktiivne. Domeen on registreeritud ja ideed enam-vähem olemas, asi seisab puhtalt ajanappuse ja tehnilise teostamise taga.
  Senikaua pakun tugiteenust e-mailide näol. 🙂

 3. Tartus Ruumis said,

  aprill 1, 2007 kell 11:02 e.l.

  Olen otsustanud hennaga värvida, aga tõesti raske henna ostmine. Watsonsis müüakse Iraanist pärit hennat hinnaga 6.90. Ei julge kohe osta. Müüakse ka basmat. Mul tüdimus mustadest juustest, tahaks tumepruuni. Olen kuulnud, et tumepruunide juuste saamiseks pean hennast ja basmast segu tegema.
  Kus asub Tartus Ruumis?

 4. eelmisega sama küsimus said,

  aprill 23, 2007 kell 12:05 p.l.

  millises vahekorras peaks henna ja basma olema, et saada tumepruuni tooni juukseid?

 5. anni said,

  mai 14, 2007 kell 9:38 e.l.

  Tere!
  kui mul on püsivärviga pea värvitud, tume, selline pruunikas-punakas-lilla, kas ma võin üldse tavalise hennaga juukseid värvida, kas midagi peale hakkab või ei ole tulemus etteaimatav?
  ette tänades vastuse eest 🙂

 6. Katrin said,

  mai 16, 2007 kell 8:33 e.l.

  Hennaga võib ikka üle värvida. Tavaliselt on tulemustest šokeeritud ainult blondiinid, ülejäänud on rahul või ei paanitse.
  Ma ei oska niimoodi kirjelduse peale prognoosida, ma peaks neid juukseid enne nägema. Peale jääb kindlasti ja kui alus on lillaka tooniga tumepruun, siis ma arvan, et jääb soe tume kastan – kui ainult hennaga teha.
  Kui oma juus on heledam või oluliselt teist tooni, siis jääb väljakasvurant üsna näha ning ühtlustub alles pikema aja jooksul.
  Tumedat tooni on märksa lihtsam saavutada kui leekivpunast. 🙂

 7. Katikas said,

  august 28, 2007 kell 6:35 e.l.

  Tervitus!
  Äärmiselt tänuväärne tegevus! Jõudu ka selle edaspidisel arendamisel!

  Paluksin ise väikest abi. Kunagi värvisin Hennaga (pulbriga) juukseid ja juuksed olid terved, läikivad, ilusad. Siis aga läks elu kiireks ja hakkasin värvima salongides erinevate värvidega, pele mida on tänaseks minu ilusatest tugevatest juustest järgi katkenud räbalad (vanasti ei läinud juuksed üldse katki, isegi kui polnud aastaotsa lõigatud). Otsustasin, et hakkan uuesti Hennaga värvima, kuid olen probleemi ees, et ise värvida on suht keeruline, kuid Tallinnas tegijat ei oska leida.
  Kas Sa oskaksid Tallinnast kedagi soovitada, kes teeks juuksuriteenust Hennaga võid oled ise ka vahel Tallinnas käimas? Olen nõus maksma väga head tasu! 🙂
  Igasugused soovitused ja ettepanekud on teretulnud! Kui pole palju palutud, oleksin väga tänulik kui vastaksid meilile!

  Tänud ette!

 8. Gnl said,

  september 1, 2007 kell 9:28 p.l.

  Väga asjalik leht !
  Olen olnud hädas sellega, et henna ei hakka peale. Olen kunagi 10 a tagasi katsetanud tavalise hennaga ja nyyd paar kuud tagasi ökopoest ostetud Logona kastanikarva hennavärviga.
  Sain siit väga häid ideid, kuidas tooni punakamaks v pruunikamaks reguleerida. 🙂 Proovin nyyd turu-hennaga katsetada.
  Siin võiks pildimaterjali ka olla. Eriti vahvad oleks “enne ja pärast” pildid ehk kuidas kartulikoortest hennapead saavad. 🙂
  Jõudu!

 9. hull hiir said,

  detsember 24, 2007 kell 8:18 e.l.

  Kas hennat võib ka soomes poodides müügil olla? Kuna olen ise soomes tööl ja kodus käin harva , siis tahaks siin selle kraami järgi piiluda. Mina olin selles saidis UHHUU al küsija, Vajadust mul tegelikkuses värvimise järgi pole, on tukas vaid üksikud hallid karvad. aga lollusi tahaks ikka teha. Kas on võimalik et henna võib mingi aja jooksul juuste pealt maha kuluda, kui harva mäkerdada?

 10. M said,

  veebruar 17, 2008 kell 7:49 p.l.

  Ma juba tükk aega värvin juukseid hennaga ja olen rahul… AGA tahaksin proovida mehndi hennat, KUID ei tea kust seda osta ja kui palju see maksab… : (

 11. Katrin said,

  veebruar 18, 2008 kell 1:25 p.l.

  M – millegi pärast ei saanud Sulle otse meili saata, tuli veateatega tagasi.

  Vastus siis:
  Eestis saab praegu kõge kiiremini mehndi-kvaliteediga hennat kas
  Universaal Universumist või Tartus Ruumist. Mõlemad müüvad Rajastani
  hennat, 40-grammine pakk 15.-
  Universaalis oli see vahepeal küll otsas, ma ei ole nüüd tükk aega
  käinud, võib-olla on tulnud uuesti.
  Roheline pakk, peal valge taustaga ruudus hennaga kaunistatud käed.
  Neha ja Rachni nimed leiab ka pakilt. Neha on turustaja-tootja ja
  Rahcni täistab Rajastani vist.
  Väga vinge henna on ja pähe jäi lausa leekiv. peale panna oli ka hea –
  pulber on peen ja selline kergelt veniv juba, ei pudise.
  Muidu saab Jamilat, Rajastani ja Maroko hennat ka läbi neti tellida.
  Aga kuna Neha oma on ka Rajastani henna, siis mina nagu ei näe
  mõtet…

  Terv,
  Katrin

 12. M said,

  veebruar 20, 2008 kell 11:01 e.l.

  Tänan ! Eks ma siis palun tutavatelt, et nad selle leiaksid. Ma ise elan Jõhvis ja siin võib sellest ainult unistada. : D : D : D

 13. Triin said,

  veebruar 22, 2010 kell 4:00 p.l.

  Aga kust saab osta kvaliteetset indigot ja amlat? Kas Tartus on mõnd sellist kohta? Mul enda loomulik juuksevärv külmemat sorti tumeblond ja tahaks suht sarnast tooni saada, kuigi hetkel olen keemiaga värvitud. Väga tahaks juba katsetama hakata 😛


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: