Nahk

Mis on inimese kõige suurem organ? Üks levinumaid vastuseid on tavaliselt – aju. Aga – “Kasutage oma ajusid, selleks nad teil ongi” nagu ütleb magister Fröberg Astrid Lindgreni ühes Ramuse-raamatus.

Õige vastus on – NAHK.

Nahk koosneb kahest osast – pärisnahast ehk dermisest ja marrasnahast ehk epidermisest, marrasnaha kõige pealmine kiht on sarvkiht. See on see osa kehast ja nahast, mida innukalt maha kooritakse. Marrasnaha alumistest kihtidest kasvatatakse naharakke juurde, sarvkihis need kas kuluvad või kooritakse maha. Sarvkiht moodustub keratiniseerunud rakkudest. Keratiin on seesama aine, millest koosnevad juuksed, küüned, sarved. Sarvkihi paksust saab lihtsustatult öeldes mõõta rakukihtides – kõige paksem on see kandadel, mõnel inimesel enam kui 100 rakukihti. Kõige õhem sarvkiht katab suguorganeid, peenisel on ainult 6 rakukihti.

Mida paksem on naha sarvkiht, seda paremini see hennatanniinhapet omastab ja kinni peab. Kõige paksem on nahk igasuguste nahapaksendite koha – päkad, mõhnad, unarusse jäänud kannad ja küünarnukid jne ning sealkestab henna ka kõige kauem. Kuna kogu nahk uueneb umbes 6 nädalaga, siis on see teoreetiliselt ka mehndi maksimumaeg nahal. Henna-tehnika ei läbista marrasnahka ja tegelikult kinnitub henna ainult sarvkihti. Seega sõltubki pildi kiht naharakkude irdumise kiirusest ja üldjuhul kestabki pilt 1-4 nädalat, viimasel nädalal on mõnedes paksunahalistes kohtades märgatavad ainult kollakad jooned.

Skeemi hennatanniinhappe mõjust nahale leiat siit.

Henna ei värvi hästi nahka, mis on õhuke, elav st vähesarvestunud, niiske. Sellise nahaga piirkondadele ei jää henna kunagi hästi peale – laup, laud, põsed, nina, huuled, suguelundid jne. Henna jääb väga hele ning tegelikult ei jõua isegi korralikult oksüdeeruda.
Kehvasti jääb henna ka keloid- ehk armkoele. Kuigi põhimõtteliselt saab arme hennaga katta, kulub see ometi armi pealt kiiremini maha.
Keskpärase ruskja tumeduse ja kestvusega kohad on selg, õlad, kõht, tagumik, rind. Siia jääb henna võrdlemisi heledalt ning kestab väga heal juhul (hea henna, hea pasta, ideaalne hooldus) kuni 10 päeva, tavaliselt siiski alla nädala.
Pruuni ja tumepruuni tulemuse saab labakätel ja -jalgadel, tallaalustel, pihkudel. Värv kestab 3-4 nädalat. See on kehapiirkond, kus hennat traditsioonilistes kultuurides on kasutatud.

Iga henna, iga nahk ja iga segu annavad erinevaid tulemusi. Üks ja sama pasta värvib erinevaid nahku erinevalt – mõnel inimesel jääb henna pruun, teisel ruske, kolmandal punakas.
Huvitav on, et pruuniks oksüdeerub henna nende inimeste nahal, kes on kas lihasööjad, hea tervise ja ainevahetusega, noored ehk siis fertiilses eas, ei kasuta palju kreeme, on füüsiliselt aktiivsed, kelle nahk on katsudes kuum, kes on rõõmsad, rahulolevad ja lõdvestunud. Naistel jääb henna pruunim mentsruatsiooni ja selle eelsel ajal. Neile jääb henna pruunim, oksüdeerumise tulemus on tumedam ning pilt kestab kauem.
Punakam jääb henna vanematel fertiilsest east väljas inimestel, taimetoitlastel, neil kes on stressis, ainevahetus- või vereringehäiretega, kes end regulaarselt õlitavad ja kreemitavad või kelle nahk tundub katsudes külm.

Hea pildi, kuidas henna erivatele kehaosadele jääb, leiad siit.

*Minu erilised tänud Catherine’ile tema võrguressursside  ning Aija Luomale ja Raija Karale raamatu “Ka kameeleon vahetab värvi”eest.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: