Oskussõnastik

Väike lahtiseletus mõnede mõistete osas, mida ma kasutan ja mida ma põhimõtteliselt ei kasuta. Täieneb jooksvalt.

Hennatätoveering ja henna-tattoo: pole olemas sellist asja nagu hennatätoveering ja mina ei ole hennatätoveerija.
Selle tõttu olen ma palunud endale viidata kui hennakunstnikule. Henna-artist on oluliselt õigem ja täpsem mõiste ning selle maakeelseks variandiks on hennakunstnik.
Henna ja tätoveerimine on kaks väga erinevat ja teineteisest lahus olevat tehnikat. (Kuigi kultuuriliselt on need eksisteerinud koos – Põhja-Aafrika näotätoveeringute ehk harquusiga naised hennatasid end.)
Henna ja tätoveering on absoluutselt erinevad asjad. Mõisted “hennatätoveering” või “henna-tattoo” on inglise keelest tulenevad nüri- ja nurimõisted, mis massikultuurile omaselt levivad nagu viirus ja on sama raskesti väljaroogitavad. Henna-tattoo on üks tõeline äpardsõna.
Henna kantakse ainult marrasnaha PEALE. Tätoveeringu puhul viiakse tint marrasnaha ALLA. Ning vastupidiselt tätoveeringutindile kipub hennavärv tätoveerimistehnikaga naha alla viidult laiali jooksma, värv jääb väga ebamäärane ja hele, aga on äärmiselt püsiv ning infektsioonioht on oluliselt suurem kui tintide puhul. Ka ei saa hennatanniinhapet hiljem mitte mingi nipiga naha alt välja, kui siis ainult väljalõikamise abil.

Aga üldmõisted:

Henna on taimne pulber, mida saadakse hennapõõsa (Lawsonia inermis) lehtedest, sellega tehtav kehakaunistamise kunst ning ka juuste värvimine. Henna on alati ja ainult punakaspruunikat värvi, mille annab hennalehtedes leiduv hennatanniinhape ehk lawsone.

Mehndi all pean ma silmas henna nahatehnikat, kus hennapasta kantakse erinevate abivahenditega nahale ning mustrid või joonised tulenevad hennatanniinhappe sarvkesta rakkudesse kinnitumisest ja oksüdeerumisest. Siiski on kirjanduse või raamatute otsimisel enam abiks ‘henna’ kasutamine.

Terpimine, terbid – ma eelistan küll natuke eesti keelsemal kujul terpeene, aga terpimine on kuidagi keelde ja mõttemustrisse sisse jäänud ning juhtub, et ma kasutan neid segiläbi. Sõna mõtles välja Catherine Cartwright-Jones ning see tähistab neid eeterlike õlisid, mis sisaldavad suurel hulgal monoterpeenseid alkohole ja aitavad seetõttu kaasa hennatanniinhappe oksüdeerumisele ning saavutatava värvi tumedamaks muutumisele. Levinumad on küpress, teepuu, cajeput, lavendel.

CCJ on Catherine Cartwright-Jones. Lühend on vahel mugavam ning ka minu mõtlemisse on see mugandunud hennapage.com foorumi kasutajate pruugi kaudu.

Koonus on tsellofaanist või fooliumi-laadsest kinkepakkepaberist keeratud torbik, mille abil on minu meelest kõige mugavam hennat nahale kanda.

Jaquard’i pudel e J-bottle on väike pehmest plastmassist pudel, millel on lisaks korgile ja metallist toruga otsik. Pudel panakse pastat täis ja seda pigistades kantakse pasta nahale. Algajale väga hea abivahend, tahab aga ideaalselt tükivaba pastat ning palju pastat jääb lõpuks pudelisse ning läheb seetõttu raisku. Ummistunud toru saab puhastada kas nõelaga tagasi läbi torgates või tuleb kork pealt maha keerata ning tagurpidi läbi puhuda (kui seda valesti teha, siis lööb õhusurve kõrvad väga valusalt ja vastikult lukku).

Jamila on henna, mida toodetakse Pakistanis ning mis on mõeldud just impordiks. Reeglina väga kõrgekvaliteediline, kõrge hennatanniinhappe sisaldusega, hästi sõelutud ning ilmselt kõige vähem pettumust valmistav henna. Võrreldes Rajastani hennaga jääb toon nahal ja küüntel punakam ja pehmem, juustel kipub aga korduvhennatamisel tumedamaks muutuma. Samas on Jamila ka nö iseloomuga henna – värvusreaktsioon võib teinekord ka väga heades tingimustes aega võtta kuni 24. (Kuigi – tegelikult on igal hennal iseloom…) Üldjuhul hennadest kõige kallim, aga hea. Kindla peale minek.

Indigo on taimne pulber, mida saadakse indigo taime (indigofera tinctoria) lehtedest. Indigo värvaine molekul on sinine. Taimse pulbrina ei jäta indigo nahale kauakestvat tooni. Kasutades seda koos hennaga saab kombineerida päris laia spektri pruune toone. Kui kasutada juustel alguses hennat ja siis indigot, on võimalik värvida juuksed mustaks.

Basma on tegelikult indigo. In. Tinctoria asemel on meil sageli müügis mingi teine liik, kuid toime ja kasutus on sama.

Henndigo tähistab henna ja indigo segu. Tuleb Henna for Hair foorumi kasutahatelt.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: